Saturday, February 24, 2024
HomeUncategorizedPamje nga një super-vullkan në det!

Pamje nga një super-vullkan në det!

-

Këto pamjet tregojnë se si një super vullkan i madh mund të fshijë një qytet të madhe nëse ai shpërthen.

Klipi tregon një shpërthim masiv nga uji, para rrënimit dhe hirit që fluturon në qiell, duke dërguar një valë të madhe drejt Auckland në Zelandën e Re.

Videoja u krijua nga profesori i vullkaneve, Colin Wilson si pjesë e hulumtimit për kërcënimet që paraqiten ndaj Zelandës së Re pas shpërthimit të një super-vullkani.

Studimet e tij kanë zbuluar se një shpërthim vullkanik në Gjirin Hauraki do të shkatërronte çdo gjë brenda një rrezeje prej 2.5 km dhe do të pengonte rëndë rrjetet e transportit.

Video tregon se çfarë do të ndodhte nëse Ishulli Vullkanik i Zelandës së Re Rangitoto do të zgjohej nga gjumi i saj në Gjirin Hauraki.

“Kjo sekuencë është projektuar për të simuluar një pikëpamje dritareje në një grup të ndërtuar me qëllim të një dhomë rripi në Auckland”, thanë krijuesit e videos.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts