Wednesday, August 17, 2022
HomePolitikëBullgaria do ti japë fund vetos që pengon edhe Shqipërinë në rrugën...

Bullgaria do ti japë fund vetos që pengon edhe Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

-

Kryeministri i ri bullgar premton një kthesë në lidhje me veton që pengon Maqedoninë e Veriut dhe që po ashtu djeg edhe Shqipërinë për Integrimin në BE.

Në një intervistë të dhënë për ”Financial Times”, Kiril Petkov tha se Sofja do t’i japë fund pengimit të përpjekjes së Maqedonisë së Veriut për t’u bashkuar me BE-në sapo qeveria e tij e re të marrë detyrën në javët e ardhshme.

Prej kohësh data e konferencës së parë ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE-së ka mbetur pezull, jo për shkak të vendit tonë, por mosmarrveshjeve të Maqedonisë së Veriut me fqinjin e tyre lindor Bullgarinë, e cila pengon çeljen e negociatave.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,434FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts