Tuesday, August 9, 2022
HomePolitikëMesazh për të sanksionuarit nga SHBA? Zyrtarja e lartë e DASH viziton...

Mesazh për të sanksionuarit nga SHBA? Zyrtarja e lartë e DASH viziton Shqipërinë, ambasadorja Kim: Lufta kundër korrupsionit, e nevojshme!

-

Zyrtarja e lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit, Ndihmës Sekretarja e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike Dr. Karen Donfried do të vizitojë vendin tone. Lajmi është bërë i ditur nga ambasadorja Yuri Kim.

Kim në rrjetet sociale ka publikuar axhendën e DASH the sqaron se diplomatja e larte amerikane do të vizitojë Shqipërinë në kuadër të 100 vjetorit të marrëdhënieve dypalëshe.

“Më 28 prill ajo do të përkujtojë 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri dhe do të falënderojë Shqipërinë për partneritetin tonë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe për angazhimin e saj ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës përballë agresionit rus. Ajo do të nënvizojë gjithashtu mbështetjen tonë të fortë për anëtarësimin e Shqipërisë në BE dhe integrimin ekonomik rajonal, si dhe do të theksojë nevojën për të zbatuar plotësisht reformën në drejtësi dhe për të luftuar korrupsionin”.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,433FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts