Wednesday, August 17, 2022
HomesocialeShëndeti mendor, në pranverë shtohen vizitat

Shëndeti mendor, në pranverë shtohen vizitat

-

Pranvera është një nga stinët kur tek ne ndodh një çekuilibrim hormonal. Ato që vërehen janë lodhja, nervoziteti apo trishtimi. Por çfarë evidentojnë ekspertët e shëndetit mendor në këtë periudhë.

“Dominojnë gjendjet e ankthit në pranverë, por së fundi kemi parë jo pak edhe psikoza, që tashmë janë më të hasura edhe tek brezi i ri. Psikozat janë më shumë të lidhura me probleme traumatike, që nisin si një presion i madh për sistemin nervor, dhe që pastaj shfaqen si mendime, ide që nuk kanë asnjë lidhje me realitetin.

Ne ofrojmë shërbim mund ta përfundonim një vit me 4000-4500 vizita në total. Sot që ne flasim jemi tek 2500 vizita dhe kini parasysh, që jemi vetëm në prill.

Moshat më të riskuara janë 20-40 vjeç, ndërkohë që nuk përjashtojmë edhe moshën e tretë, e cila po vuan shumë vetminë, po vuan ndryshimet shumë të shpejta, duke i çuar në problem që më së shumti janë të lidhura më demencën”,-thotë Arjana Rreli, mjeke.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,434FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts