Wednesday, August 17, 2022
HomePolitikëRama: Brenda vitit, Shqipëria eksportuese e energjisë neto

Rama: Brenda vitit, Shqipëria eksportuese e energjisë neto

-

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në një takim me një grup kompanish të mëdha në tregun e energjisë në Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Europian.

Në këtë takim Rama tha se “brenda këtij viti, Shqipëria eksportuese e energjisë neto”, ndërsa shtoi se ndërtimi i Skavicës do të rrisë prodhimin me 20 për qind.

Si lojtari më i vogël në këtë sallë, dhe pse më i gjati ju falënderoj të gjithëve për pjesëmarrjen.

Së bashku të zhvillojmë atë që është program i rëndësishëm, program ndryshimi për Shqipërinë dhe rajonin, është vlerë e shtuar që ky ndryshim do jetë i mundur përmes aktorëve që mbërrijnë nga vendet e gjithë botës.

Tubacioni Adriatik mund të ndryshojnë lojën në rajonin tonë dhe mund të jetë një energji e re për Europën që të përfitojë pavarësinë nga gazi rus. Me shumë kënaqësi dëshmoj progresin për shndërrimin e impiantit të Vlorës në një impiant për prodhimin e energjisë. Shtoj këtu energjinë diellore, të erës. Ëndrra e gjatë e Skavicës që do rrisë me 20% prodhimin e energjisë dhe do na japë një shtypje drejt pavarësisë energjetike.

Këto tregojnë një potencial për ta shndërruar Shqipërinë brenda këtij viti në prodhues neto të energjisë dhe kjo është gjë e madhe. Na është dashur të marrim një sistem të paralizuar, ku gjysma e prodhimit të energjisë humbej. Borxhi ndaj OSHEE shkonte në 5% të PBS-sonë.

Sot jemi këtu, ka mijëra arsye për të parë drejt së ardhmes së afërme me optimizëm të madh, sepse nuk ka më dyshim që edhe pse kompanitë e përfaqësuara këtu vjelën me miliarda. Zotërinjtë e pranishëm janë këtu për shkak të investuar“, tha Rama.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,434FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts