Friday, October 7, 2022
HomePolitikëRriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar, vendimi i qeverisë, përfitojnë...

Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar, vendimi i qeverisë, përfitojnë 36700 punonjës

-

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka bërë të ditur sot vendimin e qeverisë për rritjen e pagave nga 1 korriku në sistemin parauniversitar.
Kushi tha se janë 36700 punonjës që do të përfitojnë nga rritja e pagave.

“Ndihem shumë e privilegjuar që të jap lajmin e mirë për të gjithë punonjësit e sistemit arsimor parauniversitar. Në mbledhjen e qeverisë sot ne finalizuam angazhimin që kemi ndërmarrë që në fund të vitit të kaluar kur miratuam buxhetin. Angazhimi për rritjen me 6% të pagave të të gjithë punonjësve të sistemit arsimor parauniversitar. Janë 36700 punonjës që do të përfitojnë nga rritja e pagave nga 1 korriku. për herë të parë po rritet dhe paga e punonjësve psikosociale dhe e oficerëve të sigurisë.

Do të rritet paga e të gjithë mësuesve, të edukatoreve të kopshteve, të punonjësve të konvikteve, por edhe qendrave kulturore të fëmijëve në të gjitha bashkitë. Do të ketë rritje të orëve suplementare të mësuesve”, tha Kushi.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,518FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts