Saturday, April 20, 2024
HomePolitikëZgjedhjet në Itali, fiton qendra e djathtë/ Meloni: Do të qeverisim për...

Zgjedhjet në Itali, fiton qendra e djathtë/ Meloni: Do të qeverisim për të gjithë

-

Qendra e djathtë fiton zgjedhjet në Itali, por mbi të gjitha fiton Giorgia Meloni: në numërimin ende në progres koalicioni qëndron në 44% me Vëllezërit e Italisë mbi 26%, Liga që shembet në 9% dhe Forza Italia në 8%. Qendra e majtë nuk arrin 27%: Partia Demokratike është nën 20%, Aleanca e Gjelbër dhe e Majtë kalon pragun e 3%, një objektiv që + Evropa dhe Angazhimi Qytetar i Luigi Di Maio nuk arrijnë as 1%.

Sondazhet shpërblejnë “Fratelli d’Italia” të Giorgia Melonit si partinë e parë, me shumicën në Dhomë dhe Senatin e qendrës së djathtë. Në koalicion, megjithatë, La Lega humbet terren dhe shkon nën 9%. Edhe qendra e majtë luan rolin e humbësit të madh.

Enrico Letta dhe Matteo Salvini nuk komentojnë rezultatet e zgjedhjeve dhe e shtyjnë përballjen. “Lëvizja 5 Yjet” shkon mirë dhe kalon 15%, ndërsa Poli i Tretë i Veprimit dhe Italia Viva “gërryen” mbi 7%. Pjesëmarrja përfundimtare ishte 63.91%, rreth 9% më pak se zgjedhjet e vitit 2018. Pjesëmarrja në votime është më e ulëta ndonjëherë.

Në skenën e selisë së “Fratelli d’Italia” Giorgia Meloni është e emocionuar dhe e vendosur. “Kjo nuk është pika e mbërritjes, por e nisjes. Italia ka zgjedhur një qeveri të qendrës së djathtë të udhëhequr nga FDI dhe ne do të qeverisim për të gjithë. Më vjen keq për abstenimin, tani sfida do të jetë rindërtimi i marrëdhënieve mes shtetit dhe qytetarëve”.

Të dhënat e votimit u komentuan edhe nga Giuseppe Conte: “Të gjithë e jepnin M5 në një rënie dhe rikthimi ishte i rëndësishëm. Ne jemi forca e tretë politike dhe ndaj kemi një përgjegjësi të madhe”.

Di Maio jashtë Parlamentit
Luigi Di Maio është jashtë Parlamentit. Kur të dhënat nuk janë ende përfundimtare, ministri i Jashtëm në largim është në fakt i mundur në njësinë zgjedhore njëanëtarëshe të Dhomës së Napolit Fuorigrotta, ku fitorja e Sergio Costa për Lëvizjen 5 Yjet është tashmë e sigurt. Partia e Di Maio, Angazhimi Qytetar, aktualisht jepet midis 0.6% dhe 1%.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts