Sunday, July 14, 2024
HomeShendetesiRëndësia e konsumimit të frutave në mëngjes/ Është koha të ndryshoni dietën...

Rëndësia e konsumimit të frutave në mëngjes/ Është koha të ndryshoni dietën tuaj

-

Duke përfshirë frutat në dietën tuaj të mëngjesit, ju mund të përmirësoni shëndetin tuaj.

Frutat vijnë në shije të ndryshme, duke përfshirë të ëmbla, të tharta dhe shumë të tjera. Ato janë burime të shkëlqyera të shumë lëndëve ushqyese të nevojshme për trupin.

Inkurajohet të hahet lëkura e frutave për të përfituar benefitet që ka. Kjo ndihmon në promovimin e tretjes së shëndetshme dhe kontrollon kapsllëkun. Përmirëson gjithashtu shëndetin e zemrës. Frutat si kajsia, molla, banania, pjepri, manaferrat dhe portokajtë janë të mira për zemrën.

Frutat përmbajnë gjithashtu vitaminë A, B6, C, E dhe K, të cilat ndihmojnë në kontrollin e niveleve të kolesterolit dhe mbrojtjen e zemrës nga sëmundje të rrezikshme si goditje në zemër dhe arteriosklerozë. Frutat në mëngjes ndihmojnë në luftimin e diabetit.

Diabeti veçanërisht i tipit 2 është një sëmundje që shqetëson shumë individë në mbarë botën. Top Albania Radio shkruan se molla, avokado, qershia, portokalli, pjeshkë dhe kumbulla, kanë glicemi të ulët për personat nën 55-vjeç dhe ndihmojnë në kontrollin e niveleve të glukozës.

Hani gjithmonë fruta të freskëta për të shijuar përfitimet maksimale. Frutat e pasura me vitamina janë të mira për trajtimin dhe ndalimin e llojeve të shumta të kancerit si tumori i mëlçisë dhe kanceri i gjirit. Frutat si portokalli dhe mandarina përmbajnë agrume dhe manaferrat, kur hahen vazhdimisht, ndihmojnë në parandalimin e kancerit për shkak të vetive hepatoprotektive. Frutat e pasura me kalium si bananet, pjepri, dardha dhe mango ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut.

Frutat kanë vitaminë C, e cila ndihmon në kujdesin për gurët në veshka. Po kështu, frutat kanë një përmbajtje të ulët të natriumit, janë të pasura me kalcium dhe vitaminë K. Ndërkaq, mund të na ketë ndodhur shpesh që pasi jemi zgjuar në mëngjes të kemi qenë sërish shumë të lodhur dhe pa energji fare. Kjo mospërputhje është shpesh për shkak të një gjendjeje të rritur të inercisë së gjumit, një proces qarkullues që modulon kujtesën, disponimin, kohën e reagimit dhe vigjilencën pas zgjimit.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts