Wednesday, February 1, 2023
HomeEkonomiPaketa fiskale, eksperti i ekonomisë: Rrezikohet humbja e vendeve të punës, rriten...

Paketa fiskale, eksperti i ekonomisë: Rrezikohet humbja e vendeve të punës, rriten gjobat

-

Eksperti i ekonomisë, Petraq Milo tha sot paketa fiskale e propozuar nga qeveria do të shumëfishojë gjobat dhe do të godasë biznesin.

Duke folur në një konferencë për shtyp së bashku me kreun e PL-së, Ilir Meta, Milo tha se evazioni fiskal mund të rritet, ndërkohë që do të shkurtohen vendet e punës.

“Paketa e propozuar godet ekonominë dhe rrezikon punësimin. Çdo vend pune i humbur është i rëndësishëm. Paketa fiskale do të rrisë barrën fiskale për industrinë e pijeve nga rritja e akcizës dhe nga tatimi special. Paketa fiskale do të shumëfishojë gjobat mbi 10 herë për biznesin. Paketa fiskale nuk adreson forcimin e administrimit fiskal. Duke rritur gjobat tentohet të rritet më shumë evazioni fiskal”, tha Milo.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,690FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts