Sunday, April 21, 2024
HomeShendetesi6 pasojat që do të ndjeni pas një periudhe të vështirë

6 pasojat që do të ndjeni pas një periudhe të vështirë

-

 

Pavarësisht se të gjithë njerëzit janë të ekspozuar ndaj stresit, ai mund të jetë i dëmshëm për shëndetin nëse shfaqet për një periudhë të gjatë kohore.

Ja se si stresi mund të ndikojë në shëndetin tuaj dhe çfarë mund të bëni për të.

Dëshira e shtuar për ëmbëlsirat

Studimet kanë treguar se kortizoli, një hormon i çliruar gjatë stresit, çon në rritjen e dëshirave për sheqer, yndyrë ose të dyja, sipas Harvard Health Publishing. Nutricionistët besojnë se hormoni lidhet me receptorët në tru që kontrollojnë marrjen e ushqimit.

Dhe nëse tashmë jeni natyrshëm mbipeshë, mund të jeni edhe më të ndjeshëm ndaj saj – ndoshta për shkak të niveleve tashmë të larta të insulinës.

Probleme me zemrën

Marrëdhënia midis stresit dhe sulmeve në zemër është ende e paqartë, por ka prova në rritje. Një studim i 200,000 njerëzve në Evropë zbuloi se njerëzit që bëjnë punë stresuese dhe kanë pak fuqi vendimmarrëse në punë kanë 23 % më shumë gjasa të kenë një atak në zemër sesa njerëzit që përjetojnë më pak stres në punë.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, stresi mund të ndikojë edhe në faktorë të tjerë që rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, si pirja e duhanit, pasiviteti fizik dhe ngrënia e tepërt. Gjërat më të mira që mund të bëni është të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të përqendroheni në zvogëlimin e stresit në jetën tuaj, të tilla si pushimi, praktikimi i vëmendjes dhe meditimi.

Pagjumësia

Stresi mund të shkaktojë hiperaksizim, një gjendje biologjike ku njerëzit thjesht nuk ndihen të përgjumur. Dhe vetë pagjumësia – një çrregullim i gjumit në të cilin një person ka probleme të vazhdueshme me gjumin – vjen kryesisht nga stresi.

Dhimbje koke

Kimikatet si adrenalina dhe kortizoli mund të shkaktojnë ndryshime vaskulare që çojnë në dhimbje koke ose migrenë. Dhimbjet e kokës nga tensioni janë lloji më i zakonshëm i dhimbjes së kokës. Zakonisht shfaqen në zonën e kokës, skalpit ose qafës. Meqenëse stresi gjithashtu i tensionon muskujt tuaj, mund të përkeqësojë një dhimbje koke tashmë të keqe.

Probleme me kujtesën

Lidhja midis kujtesës dhe gjumit nuk është ende plotësisht e qartë, por studiuesit besojnë se sasia dhe cilësia e gjumit që bëjnë njerëzit mund të ndikojë në të mësuarit dhe kujtesën, sipas Departamentit të Mjekësisë së Gjumit në Shkollën Mjekësore të Harvardit.

Mekanizmi i saktë nuk është kuptuar plotësisht, por ka disa teori: njëra është se një sasi e madhe e kortizolit të hormonit të stresit mund të ndërhyjë në aftësinë e trurit për të formuar kujtime të reja. Gjatë stresit akut, hormoni gjithashtu ndërhyn me neurotransmetuesit, kimikate që qelizat e trurit përdorin për të komunikuar me njëra-tjetrën.

Kjo mund ta bëjë të vështirë të mendosh siç duhet dhe të kujtosh kujtimet. Edhe pse mund të jetë e vështirë për të reduktuar stresin, disa ekspertë rekomandojnë që mes zgjidhjeve të tjera të provoni edhe meditimin.

Sheqeri i lartë në gjak

Stresi dihet se rrit sheqerin në gjak dhe nëse tashmë keni diabet të tipit 2, mund të zbuloni se sheqeri në gjak është më i lartë kur jeni të stresuar. Ndryshimi i dietës suaj, stërvitja më shumë ose rregullimi i medikamenteve mund t’ju ndihmojë ta mbani atë nën kontroll.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts