Wednesday, February 21, 2024
HomeShendetesiAjri i ndotur dëmton mushkëritë dhe shkakton bronkit akut, zbuloni simptomat

Ajri i ndotur dëmton mushkëritë dhe shkakton bronkit akut, zbuloni simptomat

-

 

Rritja e ndotjes së ajrit është shkaktar i shumë sëmundjeve të frymëmarrjes, ku nga të zakonshmit është Bronkiti. Ndotja e ajrit mund të çojë edhe në probleme më të rënda shëndetësore siç është pneumonia, astma, etj.

Çfarë është bronkiti?

Bronkiti është një gjendje që karakterizohet nga një inflamacion (ënjtje) në rreshtimin e tubave bronkial, i njohur gjithashtu si rrugët e frymëmarrjes në mushkëri. Këto tuba luajnë një rol shumë të rëndësishëm në transportin e ajrit në dhe nga mushkëritë. Pacientët që vuajnë nga bronkiti zakonisht vuajnë nga kolla e vazhdueshme. Ata shpesh kollitin mukozën e trashur, diçka e cila është e zbardhur ose ka një nuancë skuqjeje (gjaku) në të. Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të bronkitit – akut dhe kronik. Të dyja këto shkaktohen ose nga një virus, baktere ose grimca irrituese. Sulmi më pas çon në infeksion i cili shkakton inflamacion brenda mureve të tubave bronkial. Sipas studimeve, një nga faktorët kryesorë të rrezikut për këtë gjendje është pirja e duhanit.

Ndotja e ajrit dhe bronkiti: Marrëdhënia

Kur thithni smogun (tymi+mjegull = ndotja e ajrit), ai kalon nëpër rrugët e frymëmarrjes së mushkërive. Gjatë kësaj kohe, smogu mund të çojë në inflamacion të rrugëve të frymëmarrjes ose rrugëve të frymëmarrjes, duke shkaktuar efekte anësore të mëdha në mushkëri dhe duke zvogëluar kapacitetin e tyre. Kjo çon më tej në vështirësi në frymëmarrje, dhimbje në gjoks, kollë, etj. Ky fenomen i veçantë mund të thajë membranat mbrojtëse të pranishme në hundë dhe në fyt dhe kështu të ndërhyjë në veprimet e imunitetit të trupit ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve të frymëmarrjes.

Simptomat e bronkitit

Çdo sëmundje vjen me një sërë simptomash, po kështu është edhe Bronkiti. Hidhini një sy shenjave të zakonshme që mund t’ju tregojnë nëse vuani nga kjo gjendje:

-Probleme me frymëmarrjen

-Dhimbje kronike në gjoks

-Dhimbje trupi ose dhimbje muskulore

-Siklet në gjoks

-Lodhje ose lodhje ekstreme

-Humbje e oreksit

-Ethe e shoqëruar me të dridhura

-Kolle e thate

Bronkiti është një sëmundje e frymëmarrjes, kështu që njerëzit që tashmë vuajnë nga COPD ose kushte të tjera të frymëmarrjes, janë në rrezik të lartë për të zhvilluar simptomat. /tvklan.al

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts