Wednesday, February 28, 2024
HomeKronikaÇmontohet tjetër organizatë droge në Spanjë, në pranga shqiptarë e spanjollë

Çmontohet tjetër organizatë droge në Spanjë, në pranga shqiptarë e spanjollë

-

 

Grupi II i Udyco-s të policisë spanjolle çaktivizon një organizatë kriminale dhe sekuestron rreth 2000 bimë në Mourente. Mafia shqiptare e marijuanës ishte themeluar në mënyrë të përsosur në Galicia dhe në provincën e Pontevedra. Verën e kaluar Garda Civile gjeti kampin e parë të madh të drogës që një nga qelitë e asaj organizate ishte ndërtuar në një zonë me akses shumë të vështirë në Pedre (Cerdedo-Cotobade).

Policia Kombëtare kishte dyshime të bazuara se këto aktivitete preknin edhe qendrat urbane, duke mbledhur prova që tregonin për zemrën e Boa Vilës. Disa muaj pas kësaj dhe pas hulumtimeve të mundimshme, rezultatet janë bindëse. Grupi II i Njësisë për Drogën dhe Krimin e Organizuar (Udyco) të Komisariatit të Policisë Pontevedra ndërhyri këtë të mërkurë në më shumë se 2000 bimë marijuanë në faza të ndryshme rritjeje në një laborator të madh shtëpie të vendosur në Mourente, në një operacion që përfshinte disa arrestime, jo vetëm të shtetasve shqiptarë, por edhe galicë të lidhur drejtpërdrejt me sa më sipër.

  • foto galeri
  • foto galeri

Faza e fundit e operacionit u fokusua në një magazinë të vjetër që ndodhet pak metra mbi Kishën dhe varrezat e Famullisë së lartpërmendur të Lindjes së komunës së Pontevedra, shumë pranë pyllit. Me një hyrje të vetme, të madhe dhe me pjesën më të madhe të dritareve të vogla të siguruara me hekura ose me dërrasa, ishte bërë ambienti ideal për instalimin e një laboratori të madh për kultivimin e kanabisit. As vendasit nuk dyshuan. “Ne ecnim këtu çdo ditë dhe nuk kishim vënë re asgjë të çuditshme, madje as erë”. Po, u dallua qartë gjatë kësaj të mërkure, me derën e hapur dhe policinë që po punon për çmontimin e infrastrukturës, “aromën” e marijuanës.
Rreth orës shtatë të mëngjesit, agjentët e Udyco, të shoqëruar nga njësi të tjera të Trupave të Policisë Kombëtare të Pontevedra, thyen derën e infrastrukturës industriale dhe gjetën atë që prisnin: një dhomë të parë në të cilën trafikantët e drogës kishin disa shërbime për të shpenzuar.

Një laborator autentik i brendshëm i pajisur me gjithçka të nevojshme për kultivim, nga sistemet e sofistikuara të ndriçimit deri te ajrimi, si dhe plehra dhe rreth 2000 bimë, si dhe një zonë farë. Mafia shqiptare, e pranishme në të gjithë Spanjën, përdor material të modifikuar gjenetikisht për të rritur nivelin e THC, gjë që rezulton në një marijuanë shumë më të fuqishme që shitet me rreth 3000 euro për kilogram në tregjet evropiane, destinacioni përfundimtar i organizatave të mëdha si p.sh. ajo e çmontuar dje. Gjatë ditës kanë qenë operatorët e shoqërisë publike Tragsa që kanë vazhduar me largimin e impianteve dhe pjesës tjetër të pajisjeve në furgona të mëdhenj.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts