Thursday, March 23, 2023
HomePolitikëInteligjenca britanike: Mbrojtja e Ukrainës nën presion gjithnjë e më të ashpër,...

Inteligjenca britanike: Mbrojtja e Ukrainës nën presion gjithnjë e më të ashpër, Rusia bën përparime të mëtejshme

-

Forcat e mbrojtjes ukrainase në qytetin lindor të Bakhmut janë nën “presion gjithnjë e më të ashpër” ndërsa luftimet intensive vazhdojnë. Kështu ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Në përditësimin e fundit të inteligjencës, ministria shpjegoi se ushtria ruse dhe luftëtarët mercenarë nga grupi Wagner kanë bërë “përparime të mëtejshme” në periferitë veriore të qytetit.

Bakhmut është tani një qytet “i shquar i mbajtur nga ukrainasit”, shtoi Inteligjenca, duke thënë se zona është e prekshme ndaj sulmeve nga tre anët.

Ndërsa Ministria e Mbrojtjes tha se Ukraina po përforcon zonën me njësi elitare, ajo gjithashtu vuri në dukje se rrugët e furnizimit të mbajtur nga Kievi nga Bakhmut janë “gjithnjë e më të kufizuara”.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,746FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts