Wednesday, April 17, 2024
HomePolitikëXhaçka pas takimit me homologun spanjoll: Mirënjohje për mbështetjen në rrugën europiane

Xhaçka pas takimit me homologun spanjoll: Mirënjohje për mbështetjen në rrugën europiane

-

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ka pritur sot në takim homologun spanjoll, Jose Manuel Albares Bueno, vizita e të cilit i paraprin marrjes së Presidencës së BE nga Spanja në gjysmën e dytë të vitit.

Xhaçka tha sot se Shqipëria dhe Spanja do të nënshkruajnë një Memorandum Bashkëpunimi për arritjen e një koordinimi sa më të mirë të punës për çështjet e integrimit evropian.

Në komunikim për mediat Xhaçka vlerësoi se kjo vizitë është provë e vëmendjes së posaçme që Spanja po i kushton vendit tonë dhe rajonit.

“Ministri Albares na prezantoi linjat kryesore të Presidencës spanjolle. Ndajmë të njëjtin mendim, që zgjerimi nuk është thjesht një instrument i BE-së, por është vetë esenca e Unionit. E informova homologun Albares mbi ecurinë e progresit të Shqipërisë në procesin e integrimit”, tha Xhaçka.

 

 

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts