Wednesday, May 31, 2023
HomePolitikëVotim elektronik në 3 bashki, fituesi shpallet brenda 30 minutave...

Votim elektronik në 3 bashki, fituesi shpallet brenda 30 minutave…

-

 

Elbasani është bashkia më e madhe ku do të zbatohet teknologjia e votimit elektronik, me 224 qendra votimi për rreth 171 mijë votues. Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi pa nga afër sesi funksionon pajisjet, por u kthye në një trajnues për moshat e treta.

Nëse deri para disa muajsh sfida më e madhe ishte gjetja e parave për blerjen e teknologjisë, tani sfidë është gjetja e operatorëve që të thjeshtësojnë përdorimin e saj.

Aështë e sigurt vota në këto pajisje teknologjike? Institucioni nga ana e tij është i sigurt në suksesin e testit të tretë elektoral, por banorët e Elbasanit kanë dilema në përdorimin e saj.

Krahas Elbasanit, votimi dhe numërimi elektronik do të shtrihet edhe në Bashkitë e Vorës dhe Kamzës dhe fituesi do të mësohet 30 minuta pasi të mbyllet dhe procesi i votimit.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,792FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts