Wednesday, November 29, 2023
HomePolitikëRama në inaugurimin e ekspozitës së UNESCO, i bashkohet zonja e parë...

Rama në inaugurimin e ekspozitës së UNESCO, i bashkohet zonja e parë e Ukrainës

-

 

Kryeministri Edi Rama, ka marrë pjesë në inaugurimin e ekspozitës së UNESCO-s, “Kultura në sulm”, e cila fokusin e saj e ka në rolin e kulturës dhe zhvillimin e saj në mjediset që janë në konflikt ose janë prekur nga krizat humanitare.

Gjatë kësaj vizite, Rama shoqërohet nga bashkëshortja e tij Linda Rama si dhe i është bashkuar edhe zonja e parë e Ukrainës Olena Zelenska.

Kjo ekspozitë e veçantë i kushtohet shkatërrimit të trashëgimisë kulturore.

Në rrethana shumë të ndryshme dhe përballë kërcënimeve të ndryshme, imazhet e fuqishme nga Afganistani, Iraku, Ukraina dhe Jemeni flasin për fuqinë e kulturës për të ndërtuar paqen, për të rritur kohezionin social, për të fuqizuar komunitetet dhe për të stimuluar ekonomitë.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts