Wednesday, November 29, 2023
HomePolitikëNxënësi goditi me karrige mësuesen, reagon ministrja e arsimit, Manastirliu: E papranueshme...

Nxënësi goditi me karrige mësuesen, reagon ministrja e arsimit, Manastirliu: E papranueshme dhe e patolerueshme, duhet të angazhohemi…

-

 

Ministrja e arsimit Manastirliu ka reaguar per ngjarjen e rende qe ka ndodhur ne Lezhe ku një nxënës ka goditur me karrige një mësuese në gjimnazin e qytetit “Hydajet Lezha”.
Permes nje postimi ne rrjetin social “Facebook” Manastirliu shkruan:

Jam shumë e shqetësuar dhe e tronditur nga ngjarja e sotme në shkollën “Hydajet Lezha” në qytetin e Lezhës, një ngjarje totalisht e papranueshme dhe e patolerueshme, ashtu siç është i papranueshëm çdo akt dhune, në mjediset tona të mësimdhënies.

I jam pranë mësuese Majlindës në këto momente dhe i uroj shërim sa më të shpejtë.

Kjo ngjarje e rëndë duhet të na bëjë të reflektojmë dhe të angazhohemi edhe më shumë për forcimin e mekanizmave institucionalë, për mbështetjen psiko-emocionale të nxënësve, komunikimin efektiv, rritjen e ndërgjegjësimit në shkollë, në familje, në komunitet, me qëllim që të garantojmë një mjedis të sigurt dhe të shëndetshëm për nxënësit dhe mësuesit tanë.

Na takon të gjithëve si shoqëri, të kontribuojmë për fuqizimin e trinomit aq shumë të rëndësishëm, mësues-nxënës-prind, për të garantuar respektin e merituar për figurën e mësuesit dhe një mjedis sa më të shëndetshëm e të sigurt në shkolla, në mënyrë që institucionet arsimore si vatrat e dijes të garantojnë arsim cilësor, dhe të edukojnë e të përgatisin brezin e ri, me vlerat më të larta të kulturës dhe qytetarisë.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts