Saturday, December 2, 2023
HomeSportXhudoja rikthehet me palester ne Shkoder

Xhudoja rikthehet me palester ne Shkoder

-

Akademia “Albania Judo Kodokan” qe drejtohet nga veterani Anton Shkoza, tashme rikthehet edhe ne qytetin e Shkodres. Per shkak te kerkesave te shumta te te rinjve shkodrane te cilet udhetonin drejt Vau – Dejesit cdo dite per tu stervitur, eshte hapur edhe nje palester e re ne lagjen “Mark Lula”. Ajo do te jete ne dispozicion te te gjitha moshave dhe do te sterviten nga dy trajneret Angjelin Dedaj dhe Luigj Shkoza.

Xhudoja eshte nje nga sportet qe nuk konsiderohet si I rrezikshem dhe nese stervitesh rregullisht merr pjese edhe ne turnete jashte vendit.
Por per cfare sherben xhudoja tek te rinjte pervecse te mirave fizike ?

Me xhudo shpenzohet shumë kalori, ndihesh në formë të mirë fizike, sepse gjatë ushtrimit të ketij sporti çdo muskul eshte në lëvizje. Duke qenë se je në aktivitet të vazhdueshëm sportiv, ndryshohet dinamika dhe përditshmëria e jetës. Kështu edhe rreziku i prekjes nga sëmundjet bie. Psikologjikisht xhudo të jep mundësinë që të meditosh dhe të çlirosh të gjitha mendimet negative.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts