Sunday, February 25, 2024
HomeKronikaEkstradimi i Tafilit, reagon “9 Janari”

Ekstradimi i Tafilit, reagon “9 Janari”

-

Ekstradimi nga Italia i skafistit të tragjedisë së 9 Janarit Elton Tafili, ka sjellë reagimin e familjareve që humbën fëmijët në ujrat e Otrantos 13 vite më parë. Ato kërkojnë rihapje të çeshtjes dhe ngritje të një grupi hetimor parlamentar me qëllim shkuarjes deri në fund të saj.

Ato kërkojnë me emra dënimin e zyrtarëve të lartë të asaj kohe, ish ministrat e brendshëm dhe mbrojtjes si dhe drejtuesit e policisë së shtetit.

43 vjeçari nga Vlora Elton Tafili ishte dënuar për kryerjen e veprës penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijëve”, pasi në gomonen e tyre kishin marrë 63 shtetas kundrejt shumës prej 1500 euro për ti dërguar në Itali, por nga përmbysja e tyre humben jetën 21 shtetas, shumica nga qarku i Shkodres.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts