Saturday, April 20, 2024
HomeShendetesiKanceri, vrasesi i heshtur

Kanceri, vrasesi i heshtur

-

25 përsona kanë humbur jetën gjatë vitit 2016 në qarkun e Lezhës si pasoje e kancerit, ndersa janë diagnostikuar më këtë semundje për here të parë 86 përsona, nga të cilet 20 janë gra të prekura nga kanceri i gjirit. 5 vitet e fundit semundja ka ndjekur nje trend rritws thotw mjekia onkologe Bardha Gjoni. Por ajo nuk perjashton mundesine qe shifra te jete me e larte pasi shume persona preferojne te trajtohen ne QSUT.

Sipas mjekes vitet e fundit është venë re një rritje e ndergjegjsimit të qytetareve për të kryer kontrolle, megjithatë ende kultura shendetsore len për të deshiruar. Tashmë sherimi i kancerit ka shprese dhe sa me heret që të diagnostikohet aq më të larta janë shanset për ta kuruar. Nje nga shkaqet kryesore te semundjes mbetet ndotja e larte ne mjedis dhe stili i jeteses.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts