Friday, June 21, 2024
HomeSportSan Giorgio Piana, skuadra shqiptare e Italisë. Kanë simbol shqiponjën dhe i...

San Giorgio Piana, skuadra shqiptare e Italisë. Kanë simbol shqiponjën dhe i këndojnë Skënderbeut

-

 

Ekipe shqiptare nuk ka vetëm në Shqipëri, Kosovë apo Maqedoni, por edhe në Europë.

San Giorgio Piana është një skuadër që luan në kategorinë e dytë siçiliane dhe përfaqëson komunitetin arbëresh të Piana degli Albanesi (Hora e Arbëreshvet), në Palermo. Ajo jo vetëm përfaqëson shqiptarët në këtë rajon, por gjithashtu përdor në fanellë edhe logot Kombëtare.

foto 2
Shqiponja është në stemën e klubit dhe uniforma është kuqezi. Futbollistët në ekipi janë të gjithë arbëresh që jetojnë në “Piana degli Albanesi” dhe për më shumë që tifozët ‘ultras’ i këndojnë heroit Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut.
foto 1
Edhe pse larg origjinës, lojtarët nuk harrojnë të flasin shqip në ekip, por jo shqipen zyrtare, por atë të vjetrën, gjuhën e Skënderbeut.
foto

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts