Tuesday, July 16, 2024
HomePolitikëDeklaratat e forta të Lu/ “SHBA mund të ndërhyjë në Shqipëri edhe...

Deklaratat e forta të Lu/ “SHBA mund të ndërhyjë në Shqipëri edhe me marinsa”

-

Avokati Spartak Ngjela përmes një statusi në Facebook e quan maskaradë tension e krijuar dje në sallën e Parlamentit, ndërsa akuzon klasën politike se ka vetëm qëllim ta zhvasë këtë vend.
Duke komentuar deklaratat e forta të ambasadorit Donald Lu që populli duhet të ngrihet kundër keqqeverisjes dhe ato për bandat, Ngjela thotë se Amerika ka të drejtë të ndërhyjë në një vend anëtar të NATO-s, edhe me marinsa po të jetë nevoja jo vetëm me deklarata.

 STATUSI I PLOTE

E patë maskaradën e një konflikti aktorial dhe të pështirë e krejt fals dje në Parlament?
E dini pse ndodhi?
Sepse të dyja palët duan destabilizimin e Shqipërisë; sepse, në jerm siç janë, mendojnë se ashtu kanë të drejtë të ikin nga Shqipëria bashkë me gjënë e vjedhur.
Gjë më e turpshme nuk mund të bëhet! Asnjë klasë politike në Europë në shekuj nuk ka kaluar deri këtu. Deri tani ishte vetëm Berisha një individ i tillë që njihet për urrejtjen e tij ndaj shqiptarëve; tani iu bashkua edhe halli Rama.
l.
Koha e një individi në një shoqëri që nuk krijon asgjë, është kohë e shkuar dëm.
Që nga viti 1945 shqiptarët kanë jetuar në një kohë të shkuar dëm.
Pse?
Sepse janë drejtuar nga ligësi injorantësh që kanë dhunuar popullin e vet për një pushtet abstrakt që as vetë nuk e kanë ditur se çfarë ju duhet.
Nga Enver Hoxha te Edi Rama, shqiptarët janë drejtuar nga marrëzia që s’krijon dot asnjë vlerë kombëtare përveç shkatërrimit shpirtëror dhe material të shqiptarëve.
Më aktuale është marrëzia Berisha- Rama, të cilët, pasi u ndanë me njëri-tjetrin ashpër nga marrëzia për pushtet që kishte secili, erdhën më në fund dhe u bashkuan nga marrëzia e degraduar që të destabilizojnë Shqipërinë për të shpëtuar veten nga goditja antikorrupsion që po ju vjen nga Amerika.
Po, të dy bashkë, janë peshë shumë e lehtë. “Ngrihuni dhe bjeruni!” – iu tha shqiptarëve ambasadori amerikan njëlloj si Fan Noli në vitin 1930. Më hapur nuk bëhet, sepse kjo kuptohet: “bjeruni se na keni ne”!
Atëherë,
Edhe Saliu edhe Rama janë pa shpresë.
Nuk e mbrojnë dot gjënë e vjedhur. Ja, ky është sekreti, por ata mendojnë se do ta mbrojnë duke destabilizua Shqipërinë.
Kjo është injorancë: njëlloj si ajo që tregojnë në drejtimin e shtetit, të cilin vetëm e kanë vjedhur.
ll.
Shqipëria është vend anëtar i Natos. Prandaj politika amerikane e ka të drejtë të ruajë stabilitetin shqiptar, sepse ndërkohë ajo është në luftë politike me Rusinë në këtë zonë.
Deri me marinsa ka të drejtë normale Amerika të ndërhyjë për ruajtjen e stabilitetit në Shqipëri, kundër forcave politike të korruptuara që, për të ruajtur vjedhjen e tyre, kërkojnë destabilizim të Shqipërisë me anë të Rusisë.
Kaq naivë janë këta të korruptuar sa venë të rrezikojnë veten deri në një penalitet ekstrem?
(m.a/BalkanWeb)

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts