Saturday, August 13, 2022
HomesocialeI Ftuar në ''Perspektive'' të Tv1 Channel Myftiu i Shkodres Imam Muhamed...

I Ftuar në ”Perspektive” të Tv1 Channel Myftiu i Shkodres Imam Muhamed Sytari

-

Ku ka me te shtrenjte se familja? Sigurisht te gjitheve na shkon mendja tek Zoti por do ti lidhim  te dyja se bashku per te menduar se feja eshte i vetmi rregullator qe na gjindet ne keto raste . Ne te cilat baza e shoqeris familja ka degraduar shume . Fenomene te ndryshme kane ndikuar qe familjet Shqiptare te mos jene sic kane qene me para . Per te folur me shume per kete I fuar Imam Muhamed Sytari Myftiu I Shkodres

Imam Muhamed Sytari : Ne kete kohe tema e familjes eshte nje teme qe na prek te gjitheve dhe duhet te na  angazhoje te gjitheve me sa te kemi mundesi  per te dhene mesazhe dhe per te terhequr vemendjen e njeri tjetrit dhe vemendjen e shoqeris ne pergjithsi .

Sepse ajo eshte baza, eshte tabani kryesor i shoqeris dhe nese ne e lejojme apo tolerojme qe te nenkembet familja do te thote se po bejme nje pakt me djallin e mallkuar per te prishur ate qe duhet ruajtur shume dhe per te degraduar ate qe e kemi bekim nga Zoti per ta mbrojtur ne te gjitha menyrat sepse pa familje nuk ka te sotme dhe nuk ka te ardhme . Familja eshte ambjenti ku brezat e ndryshem pasojne e trashegojne vlerat e tyre brez pas brezi .

Une kam udhezuar te gjithe Imamet e Myftinis se Shkodres qe ne harkun kohor prej tre javesh, duke nisur nga e gjumaja e 19.11.2021 predikime te fokusohen tek tematika e familjes, te drejtave dhe pergjegjesive te gruas ne familje, pozites se nenes, edukimi dhe respektimi i femijeve si dhurate e zotit ne jete, e keshtu me rralle .

Duke marre shkas nga disa fenomene te frikshme qe po perhapen, qe nuk jane dukuri te nje perjudhe te afert por qe zgjaten ne kohe dhe nxjerrin koken here pas here  . Dhe regimi I shoqeris nuk eshte ne nivel te admirushem, ka nje reagim te shpejt mbas cdo ndodhije dhe pastaj nje pergjumje te cuditshme.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,432FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts