Tuesday, September 26, 2023
HomeKronikaMalësia e Kurbinit prej 1 jave nën flakë, banorët kërkojnë ndërhyrje nga...

Malësia e Kurbinit prej 1 jave nën flakë, banorët kërkojnë ndërhyrje nga ajri: Rrezikohen banesat…

-

 

Prej 1 jave pyjet e Malësisë së Kurbinit janë nën pushtetin e flakëve. Zjarri i rënë në zonën e Skurajve është përhapur me shpejtësi në disa drejtime dhe shpesh herë, duke vënë në rrezik dhe zonën e banuar.

Flaket kanë shkrumbuar dhjetëra hektarë pyje, ndërsa ndërhyrja nga toka ka qenë e pamundur për shkak të terrenit të vështirë malor.

Banorët shprehen të zemëruar dhe të irrituar me instancat shtetërore për të cilët thonë se i kanë lënë në baltë.

Prej dy ditësh zjarri është përhapur në Malin e Bardhë duke rrezikuar dhe banesat. Banorët kërkojnë ndërhyrje nga ajri.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,872FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts