Thursday, June 13, 2024
HomePolitikë24 vite nga masakra e Reçakut, kryeparlamentarja Nikolla: Dita e dhimbjes dhe...

24 vite nga masakra e Reçakut, kryeparlamentarja Nikolla: Dita e dhimbjes dhe apelit që krimet e luftës të marrin fund

-

Në përkujtim të 24-vjetorit të masakrës së Reçakut, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, apelon për intensifikimin e dialogut pa parakushte dhe arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare Kosovë-Serbi.

“24-vjetori i masakrës së Reçakut është dita e dhimbjes dhe njëkohësisht apelit që krimet e luftës, mizoritë, vrasjet e civilëve dhe ndarjet që ato kanë krijuar duhet të marrin fund.

Intensifikimi i dialogut pa parakushte dhe arritja e një marrëveshjeje përfundimtare Kosovë-Serbi është rruga për pajtimin e qëndrueshëm, paqen, prosperitetin dhe evropianizimin e Ballkanit Perëndimor.

Vleresoj konstatimin e Këshilltarit të Departamentit të Shtetit Derek Chollet mbi vullnetin e fuqishëm të Qeverisë së Kosovës për procesin e dialogut, i cili do t’i garantojë Kosovës integrimin në strukturat evro-atlantike”, shkruan kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts