Tuesday, July 23, 2024
HomeSportDokumentar per Bizin e madh

Dokumentar per Bizin e madh

-

Aq shume I ka dhene ky njeri futbollit shqiptar sa duhen dite e dite per te folur per vepren, talentin dhe pasionin qe kishte ai per kete sport. Megjithese jo I vleresuar ashtu sic duhet nga institucionet, golat dhe spektakli qe dhuronte Sabah Bizi nuk mund te harrohen nga sportdashesit shqiptar e vecanarisht nga ata shkodran. Keshtu regjizori dhe kompozitori I madh Osman Mula I kushtoi nje dokumentar. Ne “Grand Hotel Europa ai bashkoi drejtues te federates shqiptare te futbollit me ne krye presidentin Armando Duka, ish futbolliste, njerez te artit dhe familjare te Bizit te madh.

Per 17 vite me radhe Sabah Bizi shkelqeu ne futbollin shqiptar me ekipin e Vllaznise dhe Tiranes ndersa me kombetaren arritin kulmin. Nje lojtar I jashtezakonshem, me nje talent dhe vizion te vecante cka terhoqi edhe vemendjen e legjendes se futbollit boteror Franc Bekenbauer. Pak ore para ndeshjes se madhe me Gjermanine kampione bote, Bizi la spitalin per tu perballur ne fushe me lojtarin me te mire ne bote te asaj kohe Bekenbauerin.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts