Sunday, July 14, 2024
HomeKulturë“Miss Bjeshka” e Kelmendit

“Miss Bjeshka” e Kelmendit

-

Logu i Bjeshkeve, spektakli tradicional qe zhvillon çdo vit ne muajn gusht krahina e Kelmendit, shpalosi edhe njehere ne zemer te alpeve shqiptare bukurine femres malesore, bukuri si vete natyra magjepse e ketyre maleve dhe lëndinave. Vine ketu jo vetem nga Malesia e Madhe dhe Shkodra, por edhe nga viset Shqiptare përtej kufirit si nga Tuzi, Plava e Gucia dhe nga Kosova. Por nuk mungon as jugu i Shqiperise, i cili gjithnjë dergon për te pershendetur grupet polifonike te laberise se famshme. Kelmendi mbledhe keshtu njehere ne vit, gjithe viset shqiptare për te qene te pranishem ne shpalljen e Miss Bjeshka dhe ne interpretimin e vlerave te kthjellta dhe te gjithanshme qe ruan dhe trashëgon kjo zone:

Bukuroshet e bjeshkeve, Mersila Tataj dhe Shejnaze Hasaj, u shpallen fituese e vendit te trete dhe vendit te dyte, ndersa Miss Bjeshka i shpall Olimpia Smajlaj. Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro, e emocionuar nga ky aktivitet ku ishte e pranishme për here te pare, u shprehe se sot po shohim me te vertete ato zanat e malit, për te cilat kishim kishim degjuar ne përralla e lexuar ne libra:

TV1 CHANNEL, si zakonisht e ka regjistruar te plote ketë spektakel, për te cilin do te ndiqni se shpejti nga ekrani i këtij televizioni nje reportazhe te zgjeruar nga gazetarja e njohur, Kozeta Bruçi.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts