Sunday, July 14, 2024
HomeSportKampionati local I shahut ne Shkoder

Kampionati local I shahut ne Shkoder

-

Per 7 dite me radhe, 21 shahiste nga Shkodra do te marrin pjese ne kampionatin local te shahut.

Lojtare te vegjel e deri tek moshat e treta po perballen me njeri – tjetrin ne lojen ku fiton inteligjenca dhe perqendrimi. Trajneri I Vllaznise Bernard Leka shprehet I kenaqur me pjesmarrjen por edhe rivalitetin.

Fituesi do te marre pjese ne kampionatin kombetar vitin tjeter, por gjithmone nese plotesohen kushtet financiare.

Megjithëse origjina e vërtetë e lojës së shahut është akoma e panjohur dhe misterioze, mendohet qe ajo erdhi nga India. Në fillimet e saj loja e shahut ishte pjesë e strategjisë së luftës e cila luhej vetem nga gjeneralet dhe oficeret. Ne fillimet e shekullit 19 , loja e shahut mberriti edhe ne Shqiperi nepermjet tregtareve te asaj kohe.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts