Wednesday, July 24, 2024
HomeKulturëNE 85 VJET MBI 60 VITE KRIJIMTARI

NE 85 VJET MBI 60 VITE KRIJIMTARI

-

Ne 85 vjetorit te ditëlindjes se shkrimtarit dhe dramaturgut te mirënjohur Fadil Kraja, i kane kushtua një mbrëmje letrare, Biblioteka “Marin Barleti” dhe Shoqata e Shkrimtareve Shkodër. Mbi 60 vite krijimtari e mirëfilltë letrare, i vlerësuar nga Presidenti i Republikës me titullin “Mjeshtër i Madh”, Krajes nderimin me te madh ia ka bere populli:

Gjovalin Çuni, Ermira Ymeraj, Isa Alibali, Kadri Fikaj, Gjovalin Lumaj, Fatime Kulli, Rita Gjeka e shume te pranishëm te tjerë, e vlerësuan Fadil Krajen si nder me te shquarit te letrave shqipe, për tu përmbledhur me pak fjale nga studiuesi Zija Vukaj:

Emocione krijoi ne ketë mbrëmje edhe interpretimi i disa pjesëve te Krajes, nga aktoret e teatrit Migjeni si dhe përshëndetja e lahutarit Jonuz Delaj. Ndërsa vete Fadil Kraja, për ta mbydhur, kishte zgjedhur poezinë e Hygoit “Kjo Është Jeta”:

Ndërkohë TV1-CHANNEL emisionin e mëngjesit “Start” ia kushtoi tërësisht 85 vjetorit te ditëlindjes se shkrimtarit Fadil Kraja, ku krahas tij ishin te ftuar edhe poeti Alfred Çapaliku dhe shkrimtari Xhahid Bushati.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts