Saturday, March 2, 2024
HomeKulturëPjese letrare nga krijimtaria e martireve

Pjese letrare nga krijimtaria e martireve

-

Nxënësit e shkollës “At’Pjeter Meshkalla”, “Te shtunën Tematike-Letrare” e organizuan ne sallën “Kardinal Mikel Koliqi”, nëpërmjet një veprimtarie ne jehone te 38 martireve te Kishës Katolike. Ata kishin zgjedhur për interpretim pjese letrare nga krijimtaria ne proze dhe poezi, e disa prej martireve:

Për mësuesen Leta Dushi, mesazhi i tyre është shume domethënës dhe gjithnjë aktual:

Ne ketë veprimtari, mori pjese edhe famullitari i Shkodrës, Dom Artur Jaku. Arqipeshkevia Shkodër gjate kësaj periudhe ka hartuar një program te veçante me aktivitete, kushtuar jetës dhe veprës se 38 martireve, te shpallur te lume nga Papa Françesku.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts