Sunday, February 25, 2024
HomeKulturë“DITET E MJEDES”

“DITET E MJEDES”

-

450 vjetori i lindjes se poetit te pare shqiptar, Pjeter Budi, dhe 150 vjetori i lindjes se figurës se madhore te letrave shqipe, Ndre Mjeda janë përkujtuar me një konference shkencore ne qendrën muzeale “Ndre Mjeda” Kukel. Ajo u organizua nen kujdesin e famullitarit te zonës, studiuesit te njohur, Dom Nike Ukgjini:

Studiuesi Behar Gjoka, veçoi me ketë rast disa figura, qe fillojnë nga mesjeta e deri me Mjedën, pa te cilët, sipas tij, nuk do te flitej e shkruhej gjuha shqipe:
Ndërsa studiuesja Zamir Shkreli, tha se krijimtaria e Mjedës është mjaft e këndshme edhe për fëmijët:

Ne ketë konference me studiuese nga Shqipëria, Kosova dhe trevat tjera shqiptare, u mbajten 7 kumtesa, ku Budi dhe Mjeda u vlerësuan nga ana e tyre figura te ndritura kombëtare, dhe pika te rëndësishme referimi për gjuhen dhe leteresine shqipe.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts