Sunday, July 14, 2024
HomeKulturë“Nderi i kombit” pas vdekjes Bik Ndojes

“Nderi i kombit” pas vdekjes Bik Ndojes

-

Artistët që u ndanë nga jeta këtë vit kanë qënë të shumtë, ndaj dhe presidenti i Republikes në pritjen që organizoi me njerëz të artit, kërkoi të mbahej një minutë heshtje.

Kreu i shtetit vlerëson se arti dhe kultura janë hallka më e fortë e një shoqërie, ndërsa theksoi se falë tyre, vendi ka kapërcyer vështirësitë dhe kërcënimet ndër shekuj.

Në këtë ceremoni, presidenti Nishani më në fund u kujtua ti akordonte titullin e lartë “Nderi i kombit” pas vdekjes këngëtarit Bik Ndoja. Ikona e jareve Shkodrane sa ishte gjallë nuk ju gëzua këtij titulli pasi dosja flinte sirtareve të presidences. Ndërkohë me titullin “Mjeshtër i madh” u vleresuan edhe shkodranët Robert Radoja dhe Shpëtim Saraçi.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts