Wednesday, April 17, 2024
HomeUncategorized"Shqiptaret ne Mal te Zi,1878-1941"

“Shqiptaret ne Mal te Zi,1878-1941”

-

 

63 vjet nga historia e shqiptareve ne trevat e tyre ne Malin e Zi, ndriçohen  për here te pare ne studimin “Shqiptaret ne Mal te Zi, nga Kongresi i Berlinit deri ne vitin 1941”, te studiuesit nga Ulqini, Hajrullah Hajdari. Ai ka hulumtuar ne arkiven e Cetines dhe ne arkivin qendror te Shqiperise, ku  u referohet dokumenteve te papublikuara me pare. Referuar arkivit malazez, zbulon se aneksimi i trojeve shqiptare eshte bere vetem me nje proklomate te Krajl Nikolles:

     Nje tjeter dokument mjaft domethenes,qe i perket komandantit te ushtrise malazeze ne Ulqin ne vitin 1918:

Me mjaft interese eshte dosja e pahapur deri sot për Plaven dhe Gucine:

Ky studim ze keshtu vend te rendesishem ne korpusin e botimeve shqiptare me karakter historik, duke  pasqyruar me objektivitet rezistencen e shqiptareve ne Malin e Zi për te ruajtur identitetin e tyre.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts