Tuesday, September 26, 2023
HomeShendetesiRreziku i gripit ka kaluar

Rreziku i gripit ka kaluar

-

Rreziku i gripit ka kaluar, por shqetësimi ekziston gjate gjithe periudhes se dimrit, ndaj vëmendja duhe te jete e vazhdueshme. Terheqe keshtu vëmendjen shefi i epidemiologjise prane Drejtorise se Shendetit Publik Shkoder, Artan Mesi:

Ne fillim te janarit ne Shkoder mberriten 6020 vaksina kunder gripit, dhe vaksinimi, sipas nevojave, eshte bere nga mbi 5000 qytetare, te cilet ne masen 90 perqind tashme nuk rrezikojne te semuren nga gripi:

Mesi thote se ne javet e para te janarit, gripi ne Shkoder pati nje përhapje te gjere dhe te shpejte, por me masat qe u moren, u arrit qe te evitoheshin rastet me rrezikshmëri vdekje:

Drejtoria e Shendetit Publik Shkoder vazhdon te jete e impenjuar me qendrat shendetesore për rastet e mundshme te gripit, ku për ketë serish ka nje kontingjent vaksinash, ne vartësi te  gjendjes shendetesore te pacienteve apo sëmundjeve kronike.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,872FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts