Sunday, October 1, 2023
HomeShendetesiShkoder, rritet numuri i te semureve me veshka.

Shkoder, rritet numuri i te semureve me veshka.

-

Ka nje tendence ne rritje persa i perket numurit te semureve  me probleme te veshkave dhe qe po prek te gjitha grupmoshat, kryesisht ato me te rejat. Faktoret qe ndikojne ne shtimin e pacienteve, jane kryesisht prekjet sekondare te veshkave nga semundjet e tjera siç jane hipertensioni dhe diabeti. Specialistja Dhurata Golemi, thekson se rritja e te semureve kronike por edhe atyre akut te veshkave, ka disa shkaqe kryesore:

Semundjet e veshkave duhet te vleresohen seriozisht dhe te trajtohen sipas keshillave qe rekomandojne specialistet, pasi nenvlehtesimi i tyre krijon demtimin dhe mosfunksionimin e tyre.

Aktualisht ne Qarkun e Shkodres jane te regjistruar reth 300 paciente kronike me semundjet e veshkave. Nderkohe qe 50 te tjere, trajtohen me hemodialize ne spitalin rajonal te Shkodres.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,876FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts