Wednesday, May 29, 2024
HomeKulturë100 vjetori i Shkolles se Ajasmes

100 vjetori i Shkolles se Ajasmes

-

100 vjetori i hapjes se shkolles se Ajasmes, ka ardhur nepermjet qindrave fotografive te ruajtura me kujdes si dhe te regjistrave. Eshte nder 5 shkollat e para laike qe u firmosen te hapen ne Shkoder nga Ministri i Arsimit te asaj kohe, Luigj Gurakuqi. Musa Tabaku, Gjyzepina Serreqi dhe Ragip Gjylbegu kujtohen sot ne ketë 100 vjetor si 3 mesuesit e pare te kesaj shkolle, për tu pasuar me qindra te tjere dhe mijera nxenes nder dekada, deri ne diten e sotme.

Bujar Qamili “Mjeshter i Madh”, pasi pershendete si ish nxenes i kesaj shkolle, i drejtohet mesueses se tij, Bibiana Tirana, e cila kujton se Bujari donte te behej futbollist.

100 vjet histori suksesi ne arsim, shkolla “Musa Tabaku” e Ajasmes, njeres nder lagjeve me te vjetra te Shkodres.

 

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts