Monday, August 15, 2022
HomeShendetesiRreziqet që vijnë nga uji me klor i rubinetit – Kujdesi që...

Rreziqet që vijnë nga uji me klor i rubinetit – Kujdesi që duhet të tregoni

-

Në shumë vende të botës përfshirë edhe Shqipërinë, uji përmban klor.

Në parim, kjo është diçka e mirë, por në praktikë mund ta konsiderojmë si një e keqe e domosdoshme.

Klorifikimi bëhet në varësi të burimit të ujit dhe ndotësve të tij.

Studimet tregojnë se uji i klorifikuar nuk është plotësisht i sigurt, megjithatë rreziqet në shëndet janë minimale në krahasim me përfitimet që sjell ky proces.

 

 

E vërteta është që që pas viteve 1900, filtrimi dhe klorifikimi i ujit ka ndihmuar në shkatërrimin e shumë baktereve të ujit që shkaktojnë sëmundje.

Shtimi i klorit në ujë nuk do të thotë se uji është i pastër.

Sipas shkencëtarëve në çdo litër ujë të rubinetit gjenden miliona mikroorganizma.

Rreziqet Që Vijnë Nga Uji i Klorifikuar
Që në vitin 1974, shkencëtarët kanë zbuluar se nënproduktet e klorit të përdorur për disiinfektimin e ujit të rubinetit shkaktojnë kancer.

Nënproduktet në fjalë formohen kur klori bie në kontakt me lëndë organike në ujë.

Rreziqet e këtyre nënprodukteve përfshijnë kancerin e fshikëzës dhe probleme me sistemin riprodhues.

Një studim i kryer në Tajvan zbuloi se konsumi i ujit të klorifikuar rrit rrezikun e kancerit të mushkërive, fshikëzës dhe veshkave.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,434FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts