11 C
Shkodra
Saturday, November 25, 2017

Ndahet nga jeta në moshën 48 vjeçare këngëtari i mirënjohur Arben...

Eshte ndare nga jeta ne moshen 48 vjeçare kengetari i mirenjohur i Malesise se Madhe Arben Delaj. Sipas informcaioneve te para ka nderruar jete...

Le Temps (1914) : Shkodra kërkon të bëhet kryeqytet ! Telegrami...

Gazeta franceze, « Le Temps », ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen n° 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ Vidit...

Hoxha i Pukës dhe kryqi i Nënë Terezës

Sa herë që në rrjetet sociale të zë syri ndonjë etiketim përçmues apo fyes të dikujt për shkak të përkatësisë fetare, të vjen ndërmend...

Dokumenti/ Urdhri i Enverit: Asnjë derr, s’ka katolikë, myslimani e ha...

  1980/Lufta heroike e Partisë së Punës kundër derrave, gomerëve dhe mushkave Lufta e egër që Partia e Punës i shpalli kafshëve të buta të oborrit...

“Jemi të gjithë bijtë e një feje”. Ja çfarë kanë thënë...

Fjala “Islam” do të thotë paqe. Fjala “mysliman” do të thotë “Ai që i dorëzohet Zotit”. Por shtypi dhe media na bëjnë të dukemi...

Nuk i kerkuan falje publike, aktorja Tinka Kurti nuk shkel me...

“Ka rreth dy vjet qyshkur e poshtëruan dhe ende nuk i kanë kërkuar falje publike. Legjenda e skenes dhe kinematografisë shqiptare, aktorja dhe gruaja fisnike...

A janë shqiptarët aq të vjetër sa mendojnë ata? Ja citimet...

  Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën...

Legjenda e Bjeshkëve të Namuna/ Ja përse quhen kështu

Në valën e dëbimeve, kur refugjatët iknin maleve apo fshiheshin shpellave që të mos i rrihte era, shqota e shiu, më kujtohej legjenda për...

Familjet tregtare të Shkodres në vitet ’40/ Ja çfarë importonin shqiptarët...

Një raport vjetor për mbretërinë italiane të vitit 1940 jep një seri të dhënash për situatën në Shqipërinë e atyre viteve. Raporti përmban të dhëna...

Aktorja e famshme shqiptare që përmendet në enciklopeditë e shteteve më...

Përse duhet të mundohemi aq shumë për të gjetur prejardhje të largët shqiptare për figura të njohura, kur kemi shqiptarë të vërtetë që njihen...
0FansLike
1,201SubscribersSubscribe

Artikujt e fundit