Thursday, June 4, 2020

“Rrënjët islamike të Evropës”

Libri Rrënjët islamike të Evropës", i autorit Massimo Jevolella dhe i përkthyer nga studiuesi Zija Vukaj u prezantua përpara një auditori të përzgjedhur nga...

NE 85 VJET MBI 60 VITE KRIJIMTARI

Ne 85 vjetorit te ditëlindjes se shkrimtarit dhe dramaturgut te mirënjohur Fadil Kraja, i kane kushtua një...

“Nene Tereza kur ishte Gonxhe”

Shën Tereza e Kalkutës ka ardhur në një formë të veçantë mbrëmjen e së premtes në teatrin “Migjeni”. Drama “Nene Tereza kur ishte Gonxhe”...

Rikthehet festivali i kenges qytetare

Një pauzë e gjatë që ka lënë pas një boshllek të madh në krijimtarinë e re do të marrë fund nga ky vit, duke...

Enver Petrovci bashkëpunim me ”Migjeni”

Nikollaj Koljada më ka bërë ftesë që të shkoj me një shfaqje në gjuhen shqipe ku është ai vetë autor, dhe sebashku të shkojmë...

Ekspozita fotografike “2×15”

Një përballje e fotografisë klasike me atë eksperimentuese. E tillë erdhi mbrëmjen e së shtunes në qytetin e Shkodres, ekspozita “2x15” e artistit Kosovar...

Meshe per “Shen Terezen e Kalkutes”

Pas Vau Dejësit, edhe famullia e “Shën Shtjefnit” në Shkoder i ka kushtuar një meshë falenderimit shenjtërimit të Nënë Terezës. Duke ju bashkuar kësaj...

Ne pritje te Shenjterimit te “Nene Terezes”

Atmosfera e krijuar ne pritje te shenjterimit te Nene Terezes me 4 shtator nga Papa Françesku, ka vijuar...

68 vjetori i “Masakres se Koplikut”

Me homazhe ne ish- godinen e burgut Koplik, ku 68 vjet me pare u ekzekutuan pa gjyqe...

“Je prej Shkodret ne kjofte se”

“Je prej shkodret ne kjofte se” do të jetë premiera më e re që do të ngjitet së shpejti në skenën e teatrit “Migjeni”...

Artikujt e fundit